37-й окремий мотопіхотний батальйон «Запоріжжя»

Створення

У квітні 2014 року в Запорізькій області був сформований 23-й БТрО «Хортиця». З огляду на те, що область розташована на напрямку ймовірного удару з боку незаконно створених збройних формувань ДНР і ЛНР, на початку вересня 2014 року розпочалося створення додаткового, 37-го батальйону територіальної оборони. Як зауважив один із фундаторів нового підрозділу:

Якщо буде пробиватися дорога в Крим, як це планувалося спочатку Путіним, вона буде пробиватися саме через Запорізьку область. По дорозі в Маріуполь, Бердянськ, Херсон, Крим.

Ініціаторами створення батальйону стали ГО «Самооборона Запоріжжя» та «Всеукраїнська громадська організіція „Ніхто крім нас“», яка об’єднує ветеранів-афганців. Бійці 37-го БТрО використали девіз та символіку цієї ветеранської організації при створенні батальйону

4 вересня 2014 року була підписана директива Генерального штабу, яка офіційно затвердила 37-й БТрО у складі Сухопутних військ ЗСУ, що дозволило вїйськкоматам Запоріжжя розпочати комплектування нового підрозділу в добровільному порядку (за контрактом) та за призовом під час мобілізації. Формування батальйону проходило на основi Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу», «Положення про проходження громадянами військової служби у Збройних Силах України», наказу Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України».

Командиром батальйону був затверджений майор запасу Олександр Лобас, який брав активну участь у забезпеченні громадського спокою на Запоріжжі весною-літом 2014 року; 17 жовтня за успішне проведення бойового злагодження 37-го БТрО йому присвоїли звання підполковника. Особовий склад батальйону з допомогою Запорізької ОДА обладнав для себе військове містечко на території Українського центру льотної підготовки (УЦЛП) розташованому в селі Широке. 7 жовтня заступник військового комісара Запорізької області по роботі з особовим складом полковник Михайло Логвінов повідомив громадскість, що 37-й БТрО наповнений на 50 відсотків добровольцями, які «відзначаються високим бойовим духом, готовністю до виконання завдань по забезпеченню незалежності та територіальної цілісності української держави». Наприкінці жовтня батальйон був повністю укомплектований, особовий склад пройшов належний вишкіл.

Склад

Штатна чисельність батальйонiв територіальної оборони мирного часу була визначена в 426 військовослужбовців. Структурно, батальйони ТрО складалися з управління батальйону, трьох рот — однієї стрілецької (штурмової) та двох охоронних, а також спеціальних взводів та відділень — механізованих, саперних, розвідувальних, снайперських тощо, які формувалися при потребі. На 22 вересня в батальйон було зараховано 250 добровольців із яких 115 новобранців ще не служили у ЗСУ. В урочистій обстановці вони склали Присягу на вірність народу України. 37-й БТрО складається із добровольців та мобілізованих запоріжчан, а також з представників інших регіонів країни; всі бійці зробили свідомий вибір служити саме у цьому підрозділі. В жовтні, з метою доукомплектування до 37-го БТрО передали одну роту 40-го БТрО

В батальйоні представлені різні верстви суспільства: від професійних військових, таких як комбат Олександр Лобас чи керівник інженерної служби батальйону Володимир Константинів, до корінних гірників, таких як гірничий майстер Олександр Сарака з ТО«óрничодобувна компанія „Мінерал“» з міста Пологи, Запорізька область. Командир штурмової роти 37-го БТрО Валерій Кірик так охарактеризував гірників-пологівців зі своєї роти:

Україна не готувалася до війни, тим паче з Росією. Ворогами виявилися наші друзі, брати. Якби хтось років п’ять тому припустив, що таке може трапитися, його б засміяли. Одне можу сказати, з такими хлопцями, як пологівці, у ворога нема шансів. Вони зможуть захистити рідний край, а тому перемога за нами.

Спорядження

Особовий склад батальйону отримав штатну легку стрілецьку зброю та РПГ-18. З засобів пасивного захисту у вересні були наявні лише сталеві шоломи радянського зразку. По прибуттю у жовтні до зони проведення АТО особовий склад батальйону був доозброєний та одержав більш надійне захисне спорядження.

Діяльність

З перших днів існування батальйону розпочалася інтенсивна бойова підготовка особового складу на полігоні по місту його постійної дислокації. Вона включила заняття з рукопашного бою, тактико-спеціальної, інженерної, топографічної та розвідувальної підготовки, а також вогневу підготовку. Військовослужбовці наполегливо вдосконалювали навички ведення вогню з автоматичної зброї та гранатометів.

Наприкінці жовтня 37-й БТрО вирушив в зону проведення АТО на сході України, де розпочав свою діяльність із забезпечення проведення виборів в Верховну Раду на звільнених територіях. В листопаді, — бійці 37-й БТрО діяли в районі донецького аеропорту. Частину з них наприкінці листопада перекинули під Дебальцеве.

25 червня 2015 року близько полудня під Комінтерновим розвідувальна група потрапила в засідку та вступила у ближній бій з противником. Солдат батальйону «Запоріжжя» Анатолій Дубовик лишився прикривати відхід побратимів, відстрілювався до останнього. Дистанція між розвідгрупою та терористами була близько 10 метрів, бій тривав приблизно 15 хвилин. Зазнав поранення осколком у голову від обстрілу з РПГ. Евакуйований до Маріуполя, врятувати життя не вдалося, помер через 2 години. У бою поранень зазнав ще один вояк. Анатолій прикрив відхід групи з 9 вояків.

З жовтня 2015-го група під керівництвом Романа Карася отримала бойове завдання перетнути річку Кальміус та, не виходячи на територію, контрольовану терористами, зайняти пости для спостереження за їх діями. 4 жовтня троє бійців 37-го батальйону вирушили на виручку побратимам з батальйону «Донбас», які підірвалися на міні в секторі «М» поблизу села Павлопіль Волноваського району. Під час руху військовики підірвалися на «розтяжці» з міною біля села Пищевик. Роман Карась загинув, решта зазнали поранень.

15 лютого 2016 року трагічно загинув солдат Танський Вадим Юрійович.

Шефська допомога

Трудові колективи та громадські організації області взяли шефство над новоствореною військовою частиною. Так, наприклад, ВАТ “феросплавний завод” одразу ж перевів на рахунок батальйону п’ятсот тридцять тисяч гривень на обладанання військового містечка. І після вiдправки батальйону в зону АТО волонтери та просто небайдужі запоріжчани не залишилися осторонь побутових проблем військовослужбовців.

Переформатування

У листопаді 2014 року 37-й батальйон було реорганізовано у 37-й окремий мотопіхотний батальйон 93-ї дніпропетровської механізованої бригади.

У травні 2015 року 37-й окремий мотопіхотний батальйон було переведено до складу 56-ї окремої мотопіхотної бригади, що дислокується в смт Мирне (Мелітопольський район) Запорізької області.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Про нас

Товариство ветеранів АТО  “Запоріжжя” – створене діючими, демобілізованими і комісованими (за пораненням) воїнами ЗСУ, НГУ,що приймали участь в АТО.
Товариство ветеранів АТО – є неполітичною, неприбутковою громадською організацією. Вся наша діяльність спрямована на захист ветеранів і учасників АТО та їх родин.
Зв’яжіться з нами

КОНТАКТИ

ПОДЗВОНИТИ